Top Bar

A K-12 public school district dedicated to excellence

Mobile Menu Trigger

Off-Canvas

GPS Students Receive 2018 Connecticut Scholastic Art Awards
GPS Students Receive 2018 Connecticut Scholastic Art Awards

The Greenwich Public Schools arts program is proud to announce the 2018 Connecticut Scholastic Art Award recipients; twelve from Greenwich High School and one from Western Middle School. Students received: 4 Gold portfolio awards; 3 Gold single entry awards; 3 Silver single entry awards; and 3 Honorable Mention single entry awards.

Greenwich High School Art Teachers:

Lynda Carroll: AP Photography, Digital Photography
Jaimie Charles: AP Ceramics, Ceramics
Sheyda Ardalan: AP Studio Art, AP Computer Art

Western Middle School Art Teacher:
Michelle Rudolph

About the CT Scholastic Art Awards: The program is a non-profit, all volunteer activity, which is sponsored by the CT Art Education Association (CECA); the State's professional arts educators organization. Student artwork is juried by professional artists and university art faculty; and is selected on merit for inclusion in a state-wide exhibition held at the Hartford Art School. Beyond the honor of being selected for this high quality exhibit, students may be awarded Gold or Silver keys and Honorable Mentions in each of seventeen media categories.


The 2018 CT Scholastic Art Award Recipients are:

------------------------------

Name: Louisa Bjerke

Grade: 12

Class: AP Ceramics

Title: "Negative Space"

Medium: Ceramics

Medal: Gold Art Portfolio (Ceramics)

------------------------------

Name: Audrey Brandes

Grade: 12

Class: AP 2-D Studio Art

Title: "Self"

Medium: Painting

Medal: Gold Art Portfolio (Fine Art) and
Lyme Academy College of Fine Arts Scholarship

------------------------------

Name: Alexandra (Lulu) Cosby

Grade: 12

Class: AP 2-D Studio Art

Title: "Lulu"

Medium: Mixed Media

Medal: Gold Art Portfolio (Fine Art)

------------------------------

Name: Allyson Fox

Grade: 12

Class: AP 2-D Photography

Title: "Caught Between Two Worlds"

Medium: Digital Photography

Medal: Gold Art Portfolio (Photography) and
Hartford Art School Scholarship

------------------------------

Name: Flore Bastien

Grade: 12

Class: AP 2-D Studio Art

Title: "Broken Wing"

Medium: Digital Art

Medal: Gold and
Connecticut Art Education Association/Arnini Best in Digital Art

------------------------------

Name: Julia Petrucelli

Grade: 12

Class: AP 2-D Photography

Title: "Stagnation In Fluidity"

Medium: Digital Photography

Medal: Gold

------------------------------

Name: Katherine Turk

Grade: 11

Class: Advanced Digital Photography

Title: "Breathe"

Medium: Digital Photography

Medal: Gold

------------------------------

Name: Ann Meurer

Grade: 11

Class: AP 2-D Photography

Title: "Wishful Thinker"

Medium: Digital Photography

Medal: Silver

------------------------------

Name: Kasey Tam

Grade: 11

Class: AP 2-D Computer Art

Title: "Google"

Medium: Digital Painting

Medal: Silver

------------------------------

Name: Fleurant (Val) Verlkg-Keyts

Grade: 12

Class: AP 3-D Ceramics

Title: "Meduse"

Medium: Fashion

Medal: Silver

------------------------------

Name: Christiana Lauridsen

Grade: 12

Class: AP 3-D Ceramics

Title: "Magma Vessel"

Medium: Ceramics

Medal: Honorable Mention

------------------------------

Name: Alicia McMachan

Grade: 10

Class: Intermediate Photography

Title: "Bright, Night, Light!"

Medium: Darkroom Photography (Alternative Processes)

Medal: Honorable Mention

------------------------------

Adam Kaufman

Grade 8

Class: Art

Title: Listen Up

Media: Ink & Pastel

Award: Honorable Mention

More GPS News